Hledat
Personal menu
Filtry

.. o zahradních jezírkách

Král koi kapr

Koi kapři jsou smetánkou mezi jezerními rybami. „Jeho výsost koi kapr“ má tolik fanoušků, že za některé výjimečné exempláře se na mezinárodních šampionátech platí až 250.000,- Eur. Ale ne každý koi kapr stojí stejně jako luxusní vila. Naštěstí tyto astronomické ceny nejsou mezi normálními chovateli běžné.
Koi kapři jsou „starobylé“ ryby s dlouhou historií. Už v roce 533 před naším letopočtem lze nalézt v čínské knize informace o jejich chovu.
Všichni koi kapři patří ke stejnému druhu Cyprinus carpio, ze kterého se vyvinulo cca 100 variant a barev. Vedle typu jsou to také barvy, šupiny a lesk, které se hodnotí podle mezinárodních standardů.

Koi kapr v zahradním jezírku Tak jak se pro veličenstvo sluší a patří, má koi kapr speciální požadavky – obzvláště na velikost jezírka. Pokud je nádrž málo osázená, bude třeba silná filtrace.
Také musí být dostatečně hluboká, aby ryby mohly bezpečně přezimovat. Tato společenská ryba se cítí nejlépe v hejnu a ráda se obklopuje „dvořany“ z řad zlatých karasů i jiných druhů. Ovšem nezapomínejme, že koi kapr může dorůst velkolepých rozměrů až 80 cm.
Koi kapry lze ochočit tak, že se brzy naučí jíst z ruky.

čerpáno z Tetra Pond Zahradní jezírko